Ersoy başarı yol haritasını anlattı

05.12.2017Sektörünün en saygın havacılık derecelendirme şirketi Skytrax’ten pek çok alanda tam not alan Atlaslobal, ‘4 Yıldızlı Havayolu Şirketi Sertifikası’na layık görülürken, başarıya giden bu süreç konusunda Murat Ersoy çok önemli açıklamarda bulundu.

Ersoy şirketin kurulduğu günden, 4 yıldızlı havayolu olduğu sürece kadar olan başarı yol haritasını toplantıda detaylarıyla anlattı.

Ersoy, konuya ilişkin olarak şunları söyledi:

“2001 yılında kuruldu Atlasglobal, bizim tarafımızdan kurulmadı başka bir yatırımcı tarafından kuruldu. 2004 yılında bizim grup şirketimiz %50’sini, 2006 yılının başında ise tamamının devir aldık. İlk kurulduğumuzda ismimiz bildiğiniz üzere Atlasjet’ti. 2015 yılında ise ismimizi Atlasglobal olarak değiştirdik.

Bu isim değişikliğiyle beraber Atlasglobal, dünya arenasında global olarak yarışacak bir havayolu olma yolunda vizyon belirledi. Ve iki yıllık süreçteki yoğun, istikrarlı çalışmalarımızla beraber 2017 yılında bu adım bizlere 4 yıldızlı havayolu olma yolunu açtı. Bizde bugün 4 yıldızlı havayolu olarak yerimizi aldık. Şuanda %30 kapasitemizi iç hatlarda %70 kapasitemizi dış hatlarda kullanıyoruz.

Eskiden bu tam tersiydi, globalleşmeyle birlikte bunu daha etkin dış hat ağı haline getirdik. Ana merkezimiz Atatürk Havalimanı’ndan 40’tan fazla noktaya her gün tarifeli uçuş yapıyoruz. Artık standartlarımız ve teknoloji yatırımlarımız uluslararası hale geldi ve dünyanın en büyük havayolları ile iş birliğine başladık. Şuanda Air France, KLM ve Air Serbia ile codshare uçuşlar gerçekleştiriyoruz ve codshare konusunda başka görüştüğümüz çok büyük şirketler de var.

Bunları zamanı gelince biz sizlere duyuracağız. Ancak codshare anlaşması da bir süreç, 6 ay – 1 yıl arasında tamamlanıyor codshare anlaşmaları. Ancak şuanda yeni ortaklıklar için görüşmelerimiz devam ediyor. Yakın zamanda tahmin ediyorum bunları duyuracağız.

Peki biz bu başarıyı nasıl yakaladık? Bunları yaparken bizim iş ortaklarımız var bu başarıyı onlarla beraber yakaladık. Havalimanında yolcularımızı ilk karşılayan ve bizim gülen yüzümüz olan, yolcuyu havalimanından uçağa kadar uğurlayan Çelebi var.

Sunumda gördüğünüz gibi Skytrax’ta bir çok alanda sunum ve ikramlarımız ön plana çıkmış bunu sağladığımız iş ortağımız ise Sancak İkram. Sancak İkram Türkiye’de çok köklü bir kuruluş ve ikram konusunda ilk yatırım yapan şirketlerden biriydi. Sancak İkram, ikramlar konusunda bizim ana iş ortağımızdır.

Bu ödülde gerek Çelebi olsun, gerek Sancak İkram olsun onlarında payı vardır. Bu ödül hep beraber ortak çalışmanın bir ürünüdür. Ayrıca Atlasglobal ailesine de teşekkür etmek istiyorum, çünkü bu ödül iş ortaklarımız ve Atlasglobal ailesiyle yaptığımız kaliteli ve özverili çalışmanın bir ürünüdür.”

“Ben rahat etmediğim koltukta yolcumu uçurmam”

Atlasglobal Yönetim Kurulu Başkanı Murat Ersoy uçakta misafirlerin konforlarına da çok dikkat ettiklerini belirtti.

Bu hususta uçaklardaki koltuklara bizzat oturduğunu ve kontrol ettiğini belirten Ersoy, “Uçakta konforu sağlamak için çok özen gösterdik. Biz şu doğrultuda hareket ediyoruz. Ben kendim rahat etmediğim koltuklarda yolcumun da oturmasını istemem. Bu nedenle her uçakta koltuklara oturuyorum ve bizzat kendim deniyorum. Benim biraz boyum uzun, basketbol oynuyordum bu yüzden bizim gibi uzun boylularında uçakta rahat etmeleri önemli. Bu nedenle de koltuk araları konusunda en konforlu havayolu konumundayız” diye konuştu.

“Misafirimize misafir gibi davranıyoruz”

Misafirlerine her zaman misafir gibi davrandıklarını belirten Ersoy, yolcuların ödedikleri paranın tam karşılığını vermek için çalıştıklarını vurguladı.

Ersoy, “Bizim en büyük hedefimiz yolcunun ödediği paranın tam karşılığını vermek. Örneğin business classta yolcuya ekonomiden bozma bir business class sunmuyoruz. Verdiği paranın tam hakkı olacak şekilde kusursuz bir hizmet sunuyoruz. Amacımız yolcunun para ödeyerek aldığı bilette verdiği ücretin karşılığı olan hizmeti maksimum şekilde verebilmek” diye konuşurken, misafirlerine her zaman misafir gibi davrandıklarının altını çizdi.

“Kabin ekiplerinde sistem kendi kendini kontrol ediyor”

Skytrax değerlendirmesinde bir önemli başarının da kabin ekiplerinde sağlandığına dikkat çeken Murat Ersoy, bu konuda oluşturdukları sistem hakkında şu bilgiyi verdi:

“Skytraxte 4 yıldızlı olmamızın önemli bir faktörüde kabin ekibimiz. Kabin memurlarımız büyük bir özveri ve güler yüzle hizmet veriyorlar bunun için şöyle bir sistem geliştirdik. Her uçuş sonrasında en az 5 yolcumuzu telefonla arıyoruz, bunlar uçağın farklı noktalarında oturan yolcular oluyor ve onlara uçuşları hakkındaki memnuniyetlerini soruyoruz aynı zamanda kabin memurlarının hizmetlerinden memnun olup olmadıklarını 5 üzerinden puanlandırmalarını istiyoruz. Eğer o uçuş sonrası aranan 5 yolcuda kabin memurlarına 5 tam puan verirse, ekip o uçuştan bonus ödeme kazanıyor. Ve eğer bir ay içinde aranan her 5 yolcudan tam puan alan kabin ekibi ay sonunda maaşının %80’i kadar bonus alıyor. Bu şekilde sistem kendi kendini kontrol ediyor ve bize başarı olarak geri dönüyor.”

Ege Buğra Özen/AirTürkHaber