Lufthansa'da flaş gelişme

12.10.2017Lufthansa, Lufthansa Cargo ve Germanwings ile  Vereinigung Cockpit sendikasıyla yapılan görüşmelerde uzun soluklu anlaşmaya varıldığı açıklandı.

ATW Online'dan Kurt Hoffman'ın haberine göre, Lufthansa ve sendikanın daha önceden açık olan tüm konularda anlaşmaya vardığı ve yeni bir toplu iş sözleşmesi imzalandığı açıklandı.

Lufthansa'nın aktardığına göre yeni toplu iş sözleşmesi, sendika üyelerinin oy pusulasında oylanmasına tabii.

Yapılan diğer anlaşmalar arasında kollektif ücretlendirme anlaşmaları ve 2022 Haziran ayına kadar geçiş ödemeleri bulunuyor.

Lufthansa Kurumsal İnsan Kaynakları ve Hukuk İşleri Genel Sekreteri Bettina Volkens anlaşmaya dair açıklamasında "Toplu iş sözleşmesi sayesinde VC ile sosyal ortaklık için önemli bir temel oluşturduk. 2022 yılına kadar ortaklaşa sürdürülebilecek bir toplu pazarlık barışı başlatmış bulunuyoruz. Bu uzlaşma pilotlarımızın kariyer beklentilerine ışık tutuyor ve şirketimizin rekabet edilebilirliğine güçlü bir katkı sağlıyor" dedi.    

Anlaşma gereğince yer ve kabin personelleriyle görüşme yapılarak emeklilik sisteminde plan değişikliğine gidileceği belirtildi.

Kokpit çalışanlarının Lufthansa'dan emekliliği için iyileştirmelerin yapılacağı ve kalıcı uçamama durumlarında da pilotların haklarının korunacağı belirtildi.

Ayrıca pilotların 2022 yılına kadar ki periyotlarda maaşlarında da kademeli olarak artışların planlandığı belirtildi.

Lufthansa ve VC arasında 2014 yılında beridir devam ediyordu, yaşanan anlaşmazlıklar Alman havayoluna 500 milyon euroya mal olan 14 greve neden olmuştu.

AirTürkHaber