THY'de rota Çin ve Hindistan

11.10.2017THY Yönetim Kurulu Başkanı İlker Aycı, Çin ve Hindistan pazarlarında ortaklıklarla büyümek istediklerini söyledi.

MÜSİAD Vizyoner Sektörler Zirvesi'ne katılan THY Yönetim Kurulu Başkanı İlker Aycı, şirketin hedeflerine ilişkin açıklamalarda bulundu.

Avrupa merkezli büyümenin kendilerine yetmeyeceğini ifade eden Aycı, Çin ve Hindistan'da ortaklıklarla büyümek zorunda olduklarını söyledi. Aycı, "3. havalimanı ile birlikte kapasite sorunumuzu aşmış olacağız, 3. pistin açılması ile birlikte de yeni hatlar alarak uçuş ağımız daha da genişleteceğiz" dedi.

Anadolu Jet'in bağımsız olarak şirketleşmesi üzerinde çalıştıklarını ifade eden Aycı, "Anadolu Jet'i yakın coğrafyayı kuşatacak uluslararası taşıyıcı kimliğine kavuşturacak bağımsız şirketleşme nosyonu üzerinde çalışıyoruz" şeklinde konuştu.

Aycı, Star Alliance çatısı altında olmayan havayolu şirketleriyle nasıl işbirliği yapabileceklerini de değerlendirdiklerini ifade etti.

"Yapay zekaya yönelik çalışmalarımız var"

Y kuşağının en akıllı seyahati teknoloji sayesinde yakaladığını ifade eden Aycı, dünyada akıllı cihaz sayısının her gün arttığını, üretilen ürünlerin raf ömrünün de çok kısaldığını söyledi.

THY olarak süreçlerin geliştirilmesinde teknolojiyi sonuna kadar kullandıklarını ve üniversitelerle yakın çalıştıklarını ifade eden Aycı, yapay zekaya yönelik çalışmaları olduğunu, yolcuların söyleşerek bilet alabilecekleri, check-in yapabilecekleri yapay zeka programları üzerinde çalıştıklarını bildirdi.

Aycı, yolcularla iletişim kanallarındaki dönüşümlerin bazı şirketleri daha hızlı büyüteceğini, sıfırdan gelen şirketlerin dönüşüm ve adaptasyon hızlarının çok hızlı olduğunu vurguladı.

"Arka planda inanılmaz bir lojistik zekası var"

İlker Aycı, teknoloji ile hayatı dönüştürürken, yeniliklerin peşinde koşarken açık fikirli olmak gerektiğini belirterek, "Dünyada büyük savaşlar, teknoloji kadar lojistik yüzünden kaybedilir. Türkiye, bu anlamıyla lojistik konusuna büyük yatırım yaparak gelişiyor. THY, bunun sadece küçük bir tezahürü. Arka planda inanılmaz bir lojistik zekası var." diye konuştu.

Çin'den başlayıp Batı'ya doğru gelen değişimin, büyüme ve gelişme rüzgarının farkına varmak ve dünyanın tek kutuptan ibaret olmadığını algılamak gerektiğini vurgulayan Aycı, taşınan yolcu sayısına bakıldığında, Türkiye'nin uluslararası yolcu taşıması bakımından, dünyada en fazla uluslararası yolcu taşıyan 6’ncı havayolu şirketi olduğunu bildirdi.

Dünyada uluslararası sistemde korumacılığın yükseldiğini ifade eden Aycı, şunları kaydetti:

"Hindistan ve Çin gibi pazarlar, kapalı pazarlar... Uçuş hakları almakta zorlanıyoruz, uçuş hakları vermiyorlar. Bu pazarlara girmek konusunda önümüzdeki dönemde akıllı iş birlikleri, yeni iş ortaklıkları... Geleceğin global şirketlerinden biri olmak istiyorsak 10 yıl içerisinde dünya ekonomisinin yüzde 50'sini oluşturacağı öngörülen Çin ve Hindistan pazarlarında var olmak zorundayız. Sadece Avrupa merkezli bakış açısıyla büyümenin ve gelişmenin bize yetmeyeceğinin farkındayız. Asya’yı da, gelecekte ne kadar önemli olacağını bildiğimiz Afrika’yı da yeniden keşfediyoruz. Bu yüzden Afrika’da bir numarayız."