Rusya filosunu genişletiyor

12.08.2017Suriye'deki operasyonun önemli aktörlerinden Rusya Hava-Uzay Kuvvetleri, her yıl 400 uçak ve helikopterle güçlendirilecek.

Rusya Hava-Uzay Kuvvetleri Komutanı Viktor Bondarev, yeni devlet silahlanma programı kapsamında 2025'e kadar her yıl 400 uçak ve helikopteri hizmete sokacaklarını söyledi.

Zvezda televizyonuna demeç veren Bondarev, "Bu yıl 100'den fazla uçak ve yaklaşık 300 helikopter teslim aldık. Yeni devlet silahlanma programına göre bu trend 2025'e kadar devam edecek" dedi.

2018-2025 devlet silahlanma programı, Rusya'nın ulusal güvenliğine yönelik muhtemel tehditlerin değerlendirilmesine uygun olarak ordunun ve donanmanın yeniden donatılmasını öngörüyor.

Rusya Başbakan Yardımcısı Dmitriy Rogozin, devlet silahlanma programının eylül ayında Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin'e sunulacağını belirtmişti.

Rusya'nın Suriye'deki Eylül 2015'ten bu yana yürüttüğü operasyonların en önemli unsurlarından biri olan Rusya Hava-Uzay Kuvvetleri, teröristlere karşı kazanılan önemli zaferlerde ön plana çıkmıştı.