Referandum açıklaması

20.04.2017Rusya Turizm Endüstrisi Birliği (RST) Başkan Yardımcısı Yuriy Barzıkin, anayasa değişikliği referandumunda çıkan sonuçların Rus turistlerin Türkiye taleplerinde ciddi bir değişikliğe yol açmadığını belirtti.

Sputnik'e mülakat veren Barzıkin, "Referandum sonuçlarının, Rusya'da bu popüler turizm destinasyonuna olan talebi nasıl etkileyeceğini değerlendirmek için henüz erken. Türkiye'de yönetim sisteminin değişmesi, Türkiye'ye olan turist akınını etkilemeyecek ancak protestolar ve sosyal-siyasi istikrarsızlıklar riskleri artırabilir" dedi. 

"Şu an itibarıyla turizm bölgelerinde hiçbir istikrarsızlık görülmedi. Eğer bundan sonra da görülmezse, mayıs bayramlarından sonra Türkiye talebindeki artış devam edecek" diye devam eden Barzıkin, istikrarsızlık halinde ise farklı destinasyonlara yönlenme olabileceğinin altını çizdi.

Rusya Dışişleri Bakanlığı ve Rusya Federal Turizm Ajansı'ndan (Rosturizm) Türkiye'deki duruma ilişkin herhangi bir uyarı gelmediğine de dikkat çeken Barzıkin, şu anda Rus turistlerin endişelenmesi için bir gerekçe bulunmadığını kaydetti.